General
Filosofia ja systeemiajattelu on käynnistynyt ensimmäisellä luennolla keskiviikkona 17.1.2018!
Kurssin luennot järjestetään keväällä 2018 seuraavina keskiviikkoina kello 15-18: 17.1., 24.1., 31.1., 7.2., 21.2., 28.2., 7.3. ja 14.3. Tervetuloa!
Kurssi soveltuu niin kandidaatti-, maisteri- kuin tohtoriopiskelijoille tutkinto-ohjelmasta riippumatta, eikä kurssilla ole esitietovaatimuksia. Kaikki Aalto-yliopiston opiskelijat voivat suorittaa kurssin ja saada siitä merkinnän opintosuoritusotteelleen. Kurssille ehtii vielä ilmoittautua mukaan Oodissa.
Muiden yliopistojen kuin Aalto-yliopiston opiskelijat voivat suorittaa kurssin joustavan opinto-oikeuden (JOO) kautta. Joustavan opinto-oikeuden hakeminen kurssille hoituu osallistujan kotiyliopiston kautta, missä kotiyliopiston opintoneuvojat voivat olla avuksi. Lisäksi kuka tahansa voi suorittaa kurssin Aalto-yliopiston avoimen yliopiston kautta, mutta tämän kevään osalta kurssille ilmoittautuminen on jo päättynyt (kurssi Avoimen yliopiston sivuilla).
Kurssin vastuuprofessori on Esa Saarinen. Käytännön järjestelyitä hoitavat assistentit Jaakko Korhonen ja Ida Tiilikainen. Kaikkien sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi at aalto.fi.