Osion kuvaus

  • SCI-projektikurssi on pakollinen informaatioverkostojen, matematiikan ja systeemianalyysin, teknillisen fysiikan, tietotekniikan ja tuotantotalouden pääaineiden opiskelijoille. Kurssille ilmoittautuminen edellyttää, että kandidaattiohjelman perus- ja pääaineopintoja on suoritettuna vähintään 95 op. Läsnäolo lähiopetuksessa on pakollista. Arvosana on pääsääntöisesti tiimikohtainen.


    Yleistä

    Kurssin tavoitteena on kehittää sekä ymmärrystä että käytännön sovelluskykyä liittyen käyttäjälähtöiseen tuote- ja palvelukehitykseen. HUOM! Kyseessä ei ole capstone-kurssi!


    Kurssin suoritettuaan opiskelija:

    • Tuntee käyttäjälähtöisen tuote- ja palvelusuunnittelun keskeiset käsitteet ja toimintatavat sekä osaa soveltaa niitä käytäntöön.
    • Osaa kerätä, koostaa ja yhdistää tietoa ongelmakentästä eri sidosryhmien näkökulmista, sekä hyödyntää keräämäänsä tietoa kehitystyössään
    • Osaa arvioida ja testata ratkaisujen toimivuutta sekä käyttäjän/asiakkaan tarpeiden että toteutettavuuden kannalta prototyyppien avulla
    • Osaa viestiä tuote- ja palvelukehitysprojektin etenemisestä ja tuloksista

    Kurssin sisältö noudattaa käyttäjäkeskeisen suunnitteluprosessin vaiheita. Kurssi suoritetaan projektimuotoisena ryhmätyönä ja arvostellaan osasuoritusten perusteella. Arvosana (0-5) määrittyy pääosin ryhmäkohtaisena.


    Aikataulu ja opetustilat


    Luennot järjestetään tilassa U270 U8, osoitteessa Otakaari 1, U-siipi, 2. kerros.

    Lähiopetus koostuu seuraavista osioista:

    • Luennot ja harjoitukset (11.1.–5.4.) perjantaisin klo 9-12
    • Tiimisparrit maanantaisin 21.1., 11.2. & 25.3. välillä klo 9-12
    Tiimisparrien kesto on n. 30 min / tiimi. Tarkempi aika ja paikka sovitaan yhdessä tiimin vastuuopettajan kanssa.

    Osallistuminen kaikkeen lähiopetukseen on pakollista! 
    • Max. kolme poissaoloa on mahdollista korvata erillisellä tehtävällä
    • Korvaamattomista tai maksimimäärän ylittävistä poissaoloista tippuu automaattisesti kurssilta
    • Viikotehtävien palautusten DL on pääsääntöisesti seuraavan viikon torstaina klo 12:00 (keskipäivällä)


    Luentojen aikataulu
    Huom! Aikataulussa mainittuja viikkotehtäviä saatetaan muokata kurssin aikana!

    11.1. Tuote- ja palvelusuunnittelu, tiimiytyminen

    • Viikkotehtävä: Tiimisopimus


    18.1. Teema: terveys ja hyvinvointi, pöytätutkimus

    • Viikkotehtävä: 4 ongelman rajaus teemasta


    21.1. Tiimisparri 1: teemana tiimityö


    25.1. Kenttätutkimus, sidosryhmät

    • Viikkotehtävä: 2 ongelmaa + 4 sidosryhmähaastattelua


    1.2. Ideointi ja benchmarking

    • Viikkotehtävä: 2 ideaa + 4 benchmarkia


    8.2. Prototypointi

    • Viikkotehtävä: prototyyppi ja testaussuunnitelma


    11.2. Tiimisparri 2: teemana prototypointi


    15.2. Expo 1: Proton testaus


    22.2. Tenttiviikko - ei luentoa


    1.3. Dark horse- ideointi

    • Viikkotehtävä: 2 ideaa + 4 sidosryhmähaastattelua


    8.3. Käyttäjän määrittely

    • Viikkotehtävä: fake ad + 4 käyttäjäryhmähaastattelua


    15.3. Minimum Viable Product

    • Viikkotehtävä: MVP


    22.3. Käyttäjätestaus

    • Viikkotehtävä: Käyttäjätestaus


    25.3. Tiimisparri 3: teemana palautteenanto


    29.3. Ständin suunnittelu ja pitchaus


    5.4. Expo 2


    Opetustiimi


    Prof. Maria Clavert - maria.clavert@aalto.fi - 050-5213044

    Tuomo Eloranta - tuomo.eloranta@aalto.fi - 050-5344539

    Meri Kuikka - meri.kuikka@aalto.fi - 041-5437782

    Johannes Kaira - johannes.kaira@aalto.fi - 050-4721048

    Assistentit


    Eljas Toepfer - eljas.toepfer@aalto.fi

    Jukka Song - jukka.song@aalto.fi

    Leevi Lappi - leevi.lappi@aalto.fi