Topic outline

    • forum icon
      Ilmoituksia Forum
      Not available unless: You are a(n) Student
    • forum icon
      Yleinen keskustelu Forum
      Not available unless: You are a(n) Student


    • resource icon
      Harjoituspisteet File
      Not available unless: You are a(n) Student
      Päivitetty 16.7. (joitain puuttuneita harjoituspisteitä lisätty).
    • resource icon
      Arvosanat 30.06.2020 tenteistä File
      Not available unless: You are a(n) Student

      Tästä voit katsoa kurssin kokonaisarvosanasi, jos kävit 30.6. tentissä.

    • resource icon
      Arvosanat 6.8.2020 tentistä File
      Not available unless: You are a(n) Student
  • KURSSIN TAVOITEENA ON
    - johdattaa  taloustieteelliseen systemaattiseen ajatteluun ja auttaa hahmottamaan, mihin taloustiedettä tarvitaan ja mitä hyötyä siitä on.
    -  auttaa muodostamaan kokonaiskuvan talouden toiminnasta
    -  analysoimme yksittäisen ihmisen valintoja, strategista kanssakäymistä, yritysten ja markkinoiden toimintaa, talouspolitiikan vaihtoehtoja ja vaikutuksia sekä suhdannevaihteluiden, inflaation ja taloudellisen kasvun syitä ja seurauksia.

    OPPIMATERIAALI

    Pääasiallisena materiaalina käytetään Core-tiimin tuottamaa netistä ilmaiseksi luettavaa The Economy -kirjaa, jonka mukaan luennot rakentuvat.  Mukana on myös täydentävää materiaalia. Matti Pohjolan Taloustieteen oppikirja on myös hyödyllistä luettavaa.

    TENTTIVAATIMUKSET

    Tenttiin vaaditaan luennoilla ja harjoituksissa käsitelty materiaali, sekä vastaavat osiot The Economy/Core - kirjasta. 

    Oheiseen pdf-dokumenttiin on koottu luentokavojen osiot ja niitä vastaavat Coren luvut.

    Kirjasta ei tarvitse osata kaikkea vaan ensisijaisesti ne asiat, jotka auttavat ymmärtämään luennoilla käsiteltyjä asioita.  Avainsana on YMMÄRTÄÄ.  Luennolla käsiteltyä ei varmastikaan ole mahdollista hahmottaa ja ymmärtää ilman vastaavien mallien lisäopiskelua myös kirjan avulla.

  • Kaikki opetus ja harjoitukset järjestetään etäopetuksena. Live-luennot pidetään zoomin kautta, ja lisäksi osia tulee valmiiksi äänitettyinä Panopto-äänitteinä.  Myös zoom-luennot pyritään äänittämään.

    ZOOM-LUENNOT (12 kpl, n. 1.5 - 2 tuntia)

    Luennoitsija:  Anne Mikkola (PhD), anne.mikkola@aalto.fi

    -        ti: 5.5, 12.5, 19,5, 26.5, 2.6, 16.6 , klo 16.30

    -        to: 7.5, 28.5, 4.6., 11.6,  klo 16.30

    -        la 16.5,  23.5 (klo 10)

    Zoom-luentojen jälkeen on äänitettyjä opetusjaksoja, jotka opiskelijat kuuntelevat ennen seuraavaa zoom-sessiota. Kokonaisuudessaan ne vastaavat vajaata puolta kurssin kaikista luennoista.  

    HARJOITUKSET (n. 1.5 tuntia)

    la 16.5 (klo 12) , ma 25.5, ma 1.6,  ti, 9.6, ti 23.6 (klo 16.30)

    KURSSITENTTI

     30.6. klo 16. Ei tarvitse ilmoittautua. (Linkki tenttiin löytyy "Yleinen keskustelua" -osion alta tällä kurssisivulla)
    1. uusintatentti 6.8. klo 17.00-19.00. Muista ilmoittautua uusintoihin viikkoa ennen tenttipäivää
    2. uusintatentti 15.9. klo 16. Muista ilmoittautua uusintoihin viikkoa ennen tenttipäivää


  • Not available unless: You are a(n) Student