Skip to main content
MyCourses MyCourses
  • Schools
    School of Arts, Design, and Architecture (ARTS) School of Business (BIZ) School of Chemical Engineering (CHEM) –sGuides for students (CHEM) – Instructions for report writing (CHEM) School of Electrical Engineering (ELEC) School of Engineering (ENG) School of Science (SCI) Language Centre Open University Library Aalto university pedagogical training program UNI (exams) Sandbox
  • Service Links
    MyCourses - Instructions for Teachers - Teacher book your online session with a specialist - Digital tools for teaching - Personal data protection instructions for teachers - Instructions for Students - Workspace for thesis supervision Sisu Student guide Courses.aalto.fi Library Services - Resourcesguides - Imagoa / Open science and images IT Services Campus maps - Search spaces and see opening hours Restaurants in Otaniemi ASU Aalto Student Union Aalto Marketplace
  • ALLWELL?
    Study Skills Support for Studying Starting Point of Wellbeing About AllWell? study well-being questionnaire
  •   ‎(en)‎
      ‎(en)‎   ‎(fi)‎   ‎(sv)‎
  • Toggle Search menu
  • Hi guest! (Log in)

close

Can not find the course?
try also:

  • Sisu
  • Courses.aalto.fi

ELEC-A0110 - Johdatus opiskeluun Sähkötekniikan kandidaattiohjelmassa, Luento-opetus, 25.10.2022-14.4.2023

  1. Home
  2. Courses
  3. school of ele...
  4. elec-a0110 - ...
  5. Sections
  6. suunnittele a...
 
Syllabus
 

Suunnittele ajankäyttöäsi

  • Suunnittele ajankäyttöäsi

    Suunnittele ajankäyttöäsi

    Miksi ajanhallintaa?

    Ajanhallinnan ja kalenterin käytön opettelu voi kuulostaa tylsältä ja puuduttavalta, ja monesti se laitetaan samaan sarjaan oman arjen budjetin teon kanssa. Miksi käyttää aikaa sellaisen opetteluun? Kuulostaako tutulta: "Osaanhan minä suunnitella, mutta ongelmani on aikaansaaminen!", "Suunnittelen kyllä, mutta aika ei riitä kaikkeen mitä pitäisi tehdä!" Tässä osiossa pureudutaankin ajanhallinnan avulla noihin kahteen yleiseen ongelmaan: liikaa tekemistä tai vaikeuksia saada aikaan.

    Ajanhallinta ei ole vain velvollisuuksien hoitoa, vaan sen kautta sinulle tulee näkyväksi se, mihin aikasi oikeasti menee ja miksi. Taustalla on tärkeä, ehkäpä ihmisyyden tärkein kysymys: mihin aikasi käytät tällä pallolla kun elämä on rajallista? Kalenteri kertoo paljon siitä, mihin aikasi todellisuudessa menee. Vastaako kalenterin sisältö sitä, mitä arvostat ja mikä on sinulle tärkeää? Viekö se kohti jotain sinulle merkityksellistä? Jos ei, minkä pitäisi muuttua?

    Tämän osion aikana

    • tarkastelet omaa ajankäyttöäsi osana itsesi johtamisen taitoja
    • opettelt ajankäytön suunnittelua ja aikataulussa pysymistä
    • opit uusia taitoja ja kertaat jo osaamaasi

    Pelkästään ajanhallinnasta lukeminen ilman tekoja on sama kuin pänttäisit ravinto-opasta muuttamatta mitään ruokavaliossasi tai juttelisit personal trainerin kanssa säännöllisesti koskaan menemättä varsinaisesti toteuttamaan saamiasi ohjeita salille!

    Miten osio suoritetaan?

    Tehtävä alkaa II periodin alkaessa. Saat sähköpostiisi maanantaina 17.10. ohjeet ennakkotehtävän tekemisestä. Ennakkotehtävä tehdään ennen opintopsykologi Mikko Inkisen pitämää luentoa tiistaina 25.10. Luennolla saat tarkemmat ohjeet seurantajaksolle. Jakson ajan saat ohjeet seuraavista tehtävistä viikoittain sähköpostiisi. Jakso kestää yhteensä kuusi viikkoa, jonka aikana tällä sivulla näkyy kulloinkin ajankohtaiset tehtävät ja ohjeet.

    Seurantajakson päätyttyä maanantaina 28.11. tällä sivulla avataan kaikki tehtävät näkyviin, joten niihin voi palata myöhemminkin. Jakson jälkeen kirjoitetaan vielä reflektio, jonka määräaika on maanantai 5.12.

    • Ajankäytön seurannan korvaava tehtävä

      Ilmoita Piialle (piia.ylitalo@aalto.fi) 31.12. mennessä, jos teet korvaavan tehtävän. Sinulle annetaan lisää palautusaikaa ajankäytön seurannan reflektiotehtävän palautuslaatikkoon. Sen jälkeen seuraa alla olevia ohjeita 1–3.

      1. Tutustu materiaaliin:

      • Getting things done / Kerralla valmista, David Allen 2008, Bazar (saatavana mm. Oppimiskeskuksesta)
      • Tuumasta toimeen -materiaalit MyCoursesissa
      • Vähintään yksi vapaavalintainen ajankäyttöä tai oman tekemisen hallintaa ja suunnittelua parantava menetelmä, esim. viikon aikataulutus etukäteen, tehtävälistat, Eisenhowerin matriisi, bullet journal.

      2. Tee oma kokeilu vähintään kahden viikon ajan

      • Voit suunnitella kokeilun vapaasti materiaalin perusteella, mutta sen tulee liittyä ajanhallinnan ja oman tekemisen suunnittelun parantamiseen. Huomaathan aloittaa kahden viikon kokeilun siten, että ehdit laatia ja palauttaa esseen määräaikaan mennessä.

      3. Laadi essee aiheesta ”Tuumasta toimeen oman ajanhallintani parantamiseksi”

      Huomaa, että pelkkä oma pohdinta ei riitä vaan materiaaliin tutustuminen, oma kokeilu ja reflektointi on hyväksytyn suorituksen ehto. Esseessä on
      • pohdittava oman nykyisen ajankäytön ja tekemisen suunnittelusi hyviä ja huonoja puolia
      • tuotava esiin GTD-menetelmän keskeiset ideat ja ajatukset ja kuvattava GTD-menetelmä
      • kuvattava vapaavalintainen menetelmä
      • kuvattava oma kokeilusi: sen tavoitteet, toteutus ja onnistuminen
      • pohdittava menetelmien soveltuvuutta omaan opiskeluusi ja mitä aiot niistä soveltaa jatkossa

      Esseessä ei tarvitse käyttää viitteitä, mutta osoita selvästi mikä on omaa ajatteluasi ja mikä lähdemateriaalista poimittua. Sijoita loppuun lähdeluettelo. Palauta essee PDF-muotoisena reflektiotehtävän palautuslaatikkoon (alla) viimeistään perjantaina 3.2. klo 18.

    • icon for activity
      AssignmentAjankäytön reflektiotehtävä Assignment
      Make a submission

      Neljä viikkoa on kulunut ja on aika tarkastella tuloksia.

      1. Ota esiin ensimmäisellä viikolla asettamasi tavoitteet ja tehtävät sekä tekemäsi viikkoaikataulut ja niistä kirjoittamasi arvioinnit.

      2. Kirjoita lyhyesti (noin 1-1,5 sivua) ja vapaamuotoisesti reflektoiden seuraavista asioista:

        • Miten suunnittelit ja aikataulutit opintojasi ennen tähän itseopiskelumateriaaliin tutustumista? Mikä aiemmassa tavassasi toimi ja mikä ei, ja millainen "aikatauluttaja" olit ennen kurssia?
        • Mitä opit tai huomasit toiminnastasi viikkojen edetessä, kun suunnittelit aikatauluja ja toteutit niitä? Olivatko suunnitelmasi realistisia ja toimivia, vai oliko suunnitelmia vaikea ja haastavaa toteuttaa? Kuinka selvisit mahdollisista haasteista ja mitä suunnittelussa tai toiminnassasi tulisi ehkä muuttaa?
        • Mieti syitä, miksi aikoisit jatkaa aikatauluttamista myös jatkossa, vaikka aina ei viitsisi. Mitä etuja aikatauluttamisesta on sinun arkeesi ja opintoihisi?
        • Onko sinulla toimivia vinkkejä ja tapoja opintojen suunnitteluun ja aikatauluttamiseen, joita ei tässä materiaalipaketissa tullut esiin? Ne voivat olla tapoja, joita olet käyttänyt aiemmin tai joihin törmäsit jossain muualla tämän kurssin aikana

      3. Palauta reflektio PDF-muotoisena ma 5.12. klo 18 mennessä.

      Palautuksia lukevat ja palautetta antavat opintoneuvojat.
    • Reflektio seurantajakson jälkeen

      Neljä viikkoa on kulunut ja on aika tarkastella tuloksia. Ota esiin ensimmäisen viikon tavoitteet ja tehtävät sekä tekemäsi viikkoaikataulut ja niiden arvioinnit.

      Katso vielä viimeinen video ja tee sen jälkeen alla oleva reflektiotehtävä.


    • Neljä seurantaviikkoa (viikot 44-47): Hyvin aikataulutettu, puoliksi tehty


      "Failing to plan is planning to fail. Plan Each Day, Each Week, Each Semester. You can always change your plan, but only once you have one!"

      Randy Pausch, Time Management, 2007

      Edelisessä tehtävässä pääsit lajittelemaan omia tehtäviäsi tärkeysjärjestykseen (ABC-malli). Seuraavat neljä viikkoa suunnittelet omaa ajankäyttöäsi ja tarkastelet suunnitelmien toteutumista. Materiaalissa sisältää käytännöllisiä vinkkejä ajankäyttöön ja sen suunnittelemiseen. Tutustu ensin teoriaan ja lähde sitten tekemään ensimmäisen viikon suunnitelmaa!

    • icon for activity
      BookTeoriataustaa ja käytännön vinkkejä suunnitteluun Book
    • icon for activity
      PageViikkosuunnitelman tekeminen -ohjeet Page
    • icon for activity
      BookPohdittavaa ja ohjeita aikataulun arvioimiseen Book
    • 1. viikon (44) suunnitelman laatiminen

      Tee suunnitelma viikolle ohjeen mukaan. Kuittaa tehtävä tehdyksi, kun suunnnitelma on valmis.

    • 1. viikon suunnitelman arviointi ja 2. viikon (45) suunnitelman laatiminen

      Arvioi ohjeen mukaan edellisen viikon suunnitelmaasi. Tee suunnitelma seuraavalle viikolle ohjeen mukaan. Kuittaa tehtävä tehdyksi, kun olet tehnyt sekä arvion, että uuden suunnitelman.

    • 2. viikon suunnitelman arviointi ja 3. viikon (46) suunnitelman laatiminen

      Arvioi ohjeen mukaan edellisen viikon suunnitelmaasi. Tee suunnitelma seuraavalle viikolle ohjeen mukaan. Kuittaa tehtävä tehdyksi, kun olet tehnyt sekä arvion, että uuden suunnitelman.

    • 3. viikon suunnitelman arviointi ja 4. viikon (47) suunnitelman laatiminen

      Arvioi ohjeen mukaan edellisen viikon suunnitelmaasi. Tee suunnitelma seuraavalle viikolle ohjeen mukaan. Kuittaa tehtävä tehdyksi, kun olet tehnyt sekä arvion, että uuden suunnitelman.

    • 4. viikon suunnitelman arviointi

      Arvioi ohjeen mukaan edellisen viikon suunnitelmaasi. Kuittaa tehtävä tehdyksi, kun olet tehnyt arvion.


    • Ensimmäinen viikko (43):  Tavoitteista tehtäviä


      "Being successful doesn’t make you manage your time well. Managing your time well makes you successful!"

      Randy Pausch, Time Management, 2007

      Katso introna tähän osioon seuraava video (2 min):


    • icon for activity
      BookAjankäytön suunnitelma -tehtävän ohjeet Book

      Ohjeet löydät tästä linkistä. Tarvitset kynän ja post-it-lappuja (tai revittävää suttupaperia)!

    • icon for activity
      AssignmentViikon 1 palautus: tehtävälista ensi viikolle Assignment
      Make a submission

      Katso tehtävänanto ja ohjeet edellä olevasta materiaalista. Palauta tehtävälista pe 28.10. klo 18 mennessä.

    • Ennakkotehtävä ennen luentoa ti 25.10. klo 12-14

      Katso tämä 6 minuutin video ennen luentoa ja merkitse tehdyksi (rasti oikealla puolella olevaan ruutuun) katsomisen jälkeen.



Course home

Course home

Next section

Suunnittele opintosi►
Skip Upcoming events
Upcoming events
Loading There are no upcoming events
Go to calendar...
  • ELEC-A0110 - Johdatus opiskeluun Sähkötekniikan kandidaattiohjelmassa, Luento-opetus, 25.10.2022-14.4.2023
  • Sections
  • Tervetuloa kurssille!
  • Suunnittele ajankäyttöäsi
  • Suunnittele opintosi
  • Valitse yksi valinnainen tehtävä
  • Luentomateriaalit
  • Kurssin tulokset
  • Home
  • Calendar
  • Learner Metrics

Aalto logo

Tuki / Support
  • MyCourses help
  • mycourses(at)aalto.fi
Palvelusta
  • MyCourses rekisteriseloste
  • Tietosuojailmoitus
  • Palvelukuvaus
  • Saavutettavuusseloste
About service
  • MyCourses protection of privacy
  • Privacy notice
  • Service description
  • Accessibility summary
Service
  • MyCourses registerbeskrivining
  • Dataskyddsmeddelande
  • Beskrivining av tjänsten
  • Sammanfattning av tillgängligheten

Hi guest! (Log in)
  • Schools
    • School of Arts, Design, and Architecture (ARTS)
    • School of Business (BIZ)
    • School of Chemical Engineering (CHEM)
    • –sGuides for students (CHEM)
    • – Instructions for report writing (CHEM)
    • School of Electrical Engineering (ELEC)
    • School of Engineering (ENG)
    • School of Science (SCI)
    • Language Centre
    • Open University
    • Library
    • Aalto university pedagogical training program
    • UNI (exams)
    • Sandbox
  • Service Links
    • MyCourses
    • - Instructions for Teachers
    • - Teacher book your online session with a specialist
    • - Digital tools for teaching
    • - Personal data protection instructions for teachers
    • - Instructions for Students
    • - Workspace for thesis supervision
    • Sisu
    • Student guide
    • Courses.aalto.fi
    • Library Services
    • - Resourcesguides
    • - Imagoa / Open science and images
    • IT Services
    • Campus maps
    • - Search spaces and see opening hours
    • Restaurants in Otaniemi
    • ASU Aalto Student Union
    • Aalto Marketplace
  • ALLWELL?
    • Study Skills
    • Support for Studying
    • Starting Point of Wellbeing
    • About AllWell? study well-being questionnaire
  •   ‎(en)‎
    •   ‎(en)‎
    •   ‎(fi)‎
    •   ‎(sv)‎