Topic outline


  • Not available unless:
    • You are a(n) Teacher (MC)
    • You are a(n) Non-editing teacher
  • Itsenäinen tiedonhankinta on olennainen osa korkeakouluopiskelua. Kandidaattivaiheen opinnäytteessä onnistuminen edellyttää laajempia tiedonhankintataitoja kuin aikaisemmissa opinnoissa on vaadittu. Näiden harjoitusten tarkoitus on tukea tekniikan opiskelijaa kandidaatintyöhön liittyvässä tiedonhankinnassa.

    Tehtävissä esitelty tiedonhankinnan ja itsenäisen oppimisen tekniikka on sovellettavissa myös muille elämän alueille. Monimutkaisiin tehtäviin liittyvä ongelmanratkaisu ja tiedonhankinta on jokapäiväistä asiantuntijatehtävissä.

    Tehtävien tekemisessä auttaa esimerkiksi Aalto-yliopiston Oppimiskeskuksen Tiedonhankinnan opas. Tiedonhaun tehtävät voi tehdä suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi. Kommentointi tapahtuu kuitenkin suomeksi, koska kyseessä on suomenkielinen seminaari. Harjoituksia koskeviin kysymyksiin vastaa Evi Lemström evi.lemstrom@aalto.fi.

  • These workshops are only for students who write their thesis in English.
    Instructor: Jenni Korvala ( jenni.korvala@aalto.fi )

    • Sign up beforehand (at the latest by 17.00 on Friday, 13 October) for both workshops with the same teacher at English workshop1 and English workshop 2
    • Submit your text samples to the assigned Turnitin submission boxes (available in this section) by the set deadlines.

    Workshop 1

    • Tuesday, 24 October, 9.30-11.00 in room U411 (Otakaari 1) OR

    • Friday, 27 October, 10.15-11.45 in room U411 (Otakaari 1).

    Sign-up and instructions at English workshop1
    Submit the introduction section of your thesis here by 9.30 on 17 October.

      Workshop 2

      • Tuesday, 14 November, 9.30-11.00 in room U411 (Otakaari 1) OR
      • Friday, 17 November, 10.15-11.45 in room U411 (Otakaari 1).


      Sign-up and instructions at English workshop 2
      Submit the text sample here by 9.30 on 7 November and be prepared to share it at the workshop.


      Please contact Jenni if you have any questions.
    • Not available unless: You are a(n) Student